Rozdělení palubek

Základní rozdělení palubek

Dřevěné palubky lze dělit hned podle několika kritérií. První dělení představuje konkrétní druh dřeva, ze kterého jsou palubky vyrobeny. Největší rozšíření a poptávku lze jednoznačně přisoudit smrkovým palubkám. Hned v závěsu jsou potom palubky borovicové a palubky modřínové. Další dělení představuje jakost. Tu ovlivňuje především kvalita dřeva, do které výrazně promlouvá problematika suků. Dá se říci, že čím více suků, tím horší jakost. Další specifikem, podle kterého je možno palubky rozdělit, je jejich účel. Zde rozeznáváme dvě hlavní skupiny a to sice palubky fasádní a  podlahové palubky.

Jak správně postupovat při výběru konkrétních palubovek?

Vybrat nejvhodnější palubky by měl být základ při každém nákupu těchto prvků. Jak správně postupovat? Jak neudělat nějakou zásadní chybu? V prvé řadě je potřeba vědět, k jakým účelům budou palubky použity? Je totiž poměrně výrazný rozdíl mezi palubkami fasádními a palubkami obkladovými. Přehlížet byste neměli ani kvalitu. Jistě, že na trhu seženete i levnější palubové dřevěné desky, ale je zřejmé, že nebudou asi nejlepším řešením, platí totiž pořekadlo věc laciná, dvakrát placená. Máte-li nějaké konkrétní a specifické požadavky na vzhled, měli byste k nim stoprocentně také přihlédnout. Pokud by vám nebylo při výběru cokoliv jasné, je potřeba se nebát zeptat. Každá vaše otázka vám musí být vysvětlena, je třeba mít ve všem jasno. Jedině tímto způsobem můžete být maximálně spokojeni.

Venkovní palubky

Dřevěné palubky lze použít na mnoha konkrétních místech. Rovněž ani venkovní užití není problém. K těmto účelům slouží primárně palubky venkovní. Ty jsou vyrobeny z takových dřev, které jsou více méně odolnější proti působení nepříznivých povětrnostních podmínek. V žádném případě to však neznamená, že by snesly cokoliv. Naopak, je potřeba je chránit. A kde se můžeme setkat s venkovními palubkami? Například u nejrůznějších moderních teras. A uznejte, že vypadají opravdu nádherně. Takovou terasu by vám mohla závidět nejedna návštěva.

Podlahové palubky

Velkou skupinou palubek, jsou i palubky podlahové. Jak již název napovídá, je celkem jasné, jaké je jejich hlavní využití. Je to obklad podlah. Podlahové palubky představují elegantní řešení, které rozzáří nejeden interiérový, ale klidně i částečně exteriérový prostor. Stavíte-li nebo rekonstruujete-li, je toto možná velmi zajímavé řešení. Podlahové palubky jsou vyrobeny ze středového smrkového, borovicového nebo modřínového dřeva.

Fasádní palubky

Vedle podlahových palubek představují početnou skupinu i palubky fasádní. Jedná se o obkladový materiál, který je určen k obkladům stěn a zdí. Převážně jde o interiérové zdi, ale ani obložení venkovních stěn nepředstavuje dnes žádný zásadní problém. Je však potřeba využívat zpravidla takové palubky, které jsou vhodně ošetřeny proti nepříznivým vlivům.

Smrkové palubky

Smrkové palubky představují nejčastější řešení palubek. Jedná se o palubky, které jsou určeny jak pro fasádní obklady, tak i jako podlahové krytiny. Smrk je měkké jehličnaté dřevo, téměř bez suků. Zajišťuje vynikající styl a design. V prodejnách se stavebním materiálem je možno sehnat i levné smrkové palubky, není se tak potřeba obávat žádných výrazných výdajů. Za tu krásu to rozhodně stojí.

Borovicové palubky

Borovicové palubky jsou oblíbenou skupinou ať již fasádních, tak i podlahových palubek. Jsou velmi rozšířeny hlavně díky svému vzhledu. Borovice je rovněž měkké jehličnaté dřevo, které má výrazné dekorační vlastnosti, ty jsou dány mimo jiné stavbou tohoto dřeva, ale i případnými úpravami povrchu palubek, jedná se zejména o nátěry, případně lakování. Borovicové palubky vypadají velice moderně a stylově.

Modřínové palubky

Modřín je jehličnatý strom, který by poznal zřejmě každý. A to hlavně v zimě. Proč? Protože se jedná o jediný náš jehličnan, který v zimním období opadává. Jeho dřevo je měkké a velmi kvalitní. Má i význačné dekorační vlastnosti. Nikoho tak nemůže překvapit, že se jedná o základní surovinu i pro výrobu jednoho typu palubovek. Jedná se o palubky modřínové. Setkáme se s nimi jak na fasádách, tak i na podlahách. Podíváte-li se do obchodů, zjistíte, že tyto dřevěné palubky lze sehnat i levně. Levné palubky však nemusí znamenat špatné palubky. Modřínové dřevěné palubky jsou tohoto tvrzení jasným důkazem.

Sdílejte článek Rozdělení palubek s přáteli